České Budějovice, 2. 7. 2020 - Jihočeský kraj jako moderní místo pro život, se zachováním přírodních krás, fungujícím a dostupným zdravotnictvím, podporou turismu i místního podnikání, to jsou základní vize, s nimiž jdou Piráti do nadcházejících voleb. „Chceme moderní, otevřený, transparentní a efektivní kraj, s perfektní dopravní obslužností, dostupným zdravotnictvím, rovnoměrným rozložením investic, kraj spravedlivý a prospěšný všem jeho obyvatelům. Už jsme dokázali, že pracovat umíme, teď chceme naše schopnosti a náš přístup přenést i na krajskou úroveň,“ vysvětlil na úvod tiskové konference MUDr. Lukáš Mareš, lídr pirátské kandidátky a zastupitel v Českých Budějovicích a pokračoval:
„Do politiky jsem šel proto, abych věci posunul vpřed. Jsem lékař radiolog, pracuji v českobudějovické nemocnici, kde jsem také předsedou místní odborové organizace lékařů a tak se ve zdravotnictví pohybuji už poměrně dlouho. Zlepšení kvality a dostupnosti zdravotní péče je jednou z našich priorit, chceme, aby měl každý obyvatel kraje v rozumné vzdálenosti ambulantní specialisty, tedy zubaře, praktické, oční, dětské a další lékaře. Dále chceme zlepšit situaci v porodnictví, zajistit pacientům jejich práva a zachovat stávající vlastnickou strukturu nemocnic, nepřipustíme jejich privatizaci. Máme teď šanci něco změnit, změnit budoucnost lékařské a lékárenské péče ve prospěch nás všech.”
Na druhé pozici kandidátní listiny je současný radní v Týně nad Vltavou Jan Novák, následuje písecký zastupitel Josef Soumar, architektka Veronika Kovářová z Volyně, živnostník Jiří Roubíček z Tábora, zastupitel Martin Kákona ze Soběslavi, dále přírodovědec Dan Leština, zastupitel Jan Hošek, učitelka Lucie Korytářová z Českých Budějovic, poslanec Lukáš Kolářík z jihočeských Katovic a mnoho dalších.
Obsah volebního programu Jihočeských Pirátů zahrnuje všechny oblasti, které ovlivňuje krajské zastupitelstvo nebo Rada Jihočeského kraje, klade důraz na digitalizaci, dopravu, zdravotnictví a péči o krajinu, ale také na efektivní vzdělávání, bydlení a zodpovědné nakládání s finančními i jinými prostředky.
Jan Novák, radní v Týně nad Vltavou a další z kandidátů České pirátské strany do krajského zastupitelstva, k tomu dodává: „Roční rozpočet kraje je dostatečně veliký a i když ho zastupitelstvo nemůže ovlivnit celý, rozhodně jím ale ovlivňuje životy a budoucnost nás všech. My chceme, aby to ovlivňování bylo pozitivní a aby náš kraj prosperoval jak ekonomicky, tak i zvyšující se životní úrovní všech lidí, kteří tady žijí. Na to se hodně zaměřujeme v našem programu a zvlášť teď, v době očekávané krize, kdy půjde o hodně. Chceme podpořit například místní podnikatele, živnostníky a lokální producenty potravin. Důležité je přitom pohlídání všech procesů a toků peněz.”
S tím souvisí i cestovní ruch, o kterém mluvil další z kandidátů Jiří Roubíček: „Při pandemii Covid-19, se česká ekonomika téměř zastavila a velmi negativně postihla cestovní ruch. Sluší se poděkovat Jihočeskému kraji, že poměrně pružně zareagoval na vzniklou situaci, kdy krajské zastupitelstvo schválilo slevové vouchery na ubytování v Jižních Čechách a spustilo propagaci tuzemské dovolené. Sleva 30 % na ubytování pomůže jak lidem pracujícím v ubytovacích službách, tak i ostatním navazujícím živnostníkům a firmám. Pravděpodobně největší dopad na cestovní ruch po krizi zapříčiněné Covidem-19 ale nastane až po letní sezóně, a proto budeme navrhovat stimulační dotační program pro sezónu zima/jaro 2020/2021 z důvodu prodloužení turistické sezóny a tím pomoci podnikatelům, kteří jsou na turistickém ruchu nejvíce závislí. Nejde tady o nic menšího než o práci a výdělek pro tisíce jihočeských podnikatelů a zaměstnanců, které živí cestovní ruch a související služby.”
Kromě zdravotnictví a ekonomiky je pro Piráty důležitá také jihočeská krajina a příroda:
„Čím dál více vnímáme, jak jsme závislí na množství a druh srážek, které se objevují méně často a v extrémnějších podobách. Proto se musíme konečně pustit do obnovy pestré krajiny, o které už od revoluce mluví odborníci a politici je již 30 let přehlížejí. Cestou je zapojení krajinného plánování do územního plánování a spolupráce v rámci větších územních celků. Naším cílem je udělat z našeho kraje místo, kde by chtěl žít opravdu každý. Občané potřebují mít vodu ve studních a bez pesticidů. Vytvoříme přívětivou krajinu a veřejný prostor, který láká k sousedské pospolitosti. Chceme města, která se přes léto nezmění ve vyprahlou poušť a víme, jak jim s tím v rámci kraje pomoci,” řekla architektka Veronika Kovářová, jedna z dalších kandidátek.
Dan Leština, doktorand z Biologického centra Akademie věd a další z kandidátů, který se jihočeskou krajinou zabývá, dodal: „Kraj má i celou řadu dalších nástrojů, jak životní prostředí na svém území ovlivňovat. Kromě správy chráněných území rozděluje v této oblasti nemalé množství peněz, koordinuje činnost obcí, odebírá potraviny a další produkty ve svých zřizovaných zařízeních, jako jsou školy nebo nemocnice. Nabízí se vytvořit ucelený systém: obcím a dalším vlastníkům pozemků nabídnout návod, jak do smluv s hospodáři prosadit šetrné postupy vůči půdě a krajině, takto hospodařící malé jihočeské zemědělce nebo rybáře finančně podporovat, a ve vlastních jídelnách vytvářet poptávku po kvalitních lokálních surovinách, což jistě ocení nejen zemědělci, ale i strávníci. Na vlastních pozemcích potom kraj může vytvořit galerii příkladů dobré praxe přírodě blízkých postupů.”
Martin Kákona, další z čelních kandidátů, se zaměřuje na dopravu: „Neřeknu žádné tajemství, když prohlásím, že dopravní infrastruktura je v Jihočeském kraji ve velmi špatném stavu. Na druhou stranu nám to umožňuje nedělat chyby, kterých se dopustili jinde. V poslední době například vidime, jak dálnice přitahují developery a je velký tlak na výstavbu bez strategického plánování. Plánovaná logistická centra nemají většinou návaznost na železniční dopravu a kapitál, který je buduje, má jediný záměr, sjezd z dálnice. Musíme kraj přesměrovat z živelného rozvoje na udržitelný rozvoj. Protože jsme tento kraj nezdědili po svých předcích, ale máme ho pouze zapůjčen od našich dětí. Prostě jde o kraj, jde o udržitelný rozvoj a čistou mobilitu.“
Dalším z témat, které je pro Piráty důležité, je digitalizace: „V digitalizaci je velký potenciál k zefektivnění práce úřadu a zkvalitnění služeb veřejnosti. Z našich zkušeností nejsou ve vedení samospráv lidé, kteří by problematice rozuměli dost na to, aby dokázali tento potenciál využít. V únoru nabyl účinnosti zákon o právu na digitální služby, takzvaná „digitální ústava“, který vznikl za výrazné podpory Pirátů. Ten zaručuje mimo jiné právo komunikovat s úřady digitálně. Ve stejném duchu se chceme zaměřit na digitalizaci a efektivní správu kraje ku prospěchu všech. Máme na to kompetentní lidi,“ uvedl dále Jan Hošek, vývojář software a specialista na IT.
Svůj prostor dostalo i téma vzdělávání a školství, o němž hovořila Lucie Korytářová: „Chceme naslouchat odborníkům a využívat jejich rad k lepší správě našeho společného majetku. Zároveň podpoříme profesionály, a to ve všech oborech, které jsou v kraji potřeba. Budeme tedy pracovat na vzniku nových učebních a maturitních oborů na středních školách zřizovaných krajem, které budou reagovat na aktuální potřeby. Chceme také podporovat alternativní školství tak, aby bylo přístupné a rodiče měli možnost si vybrat vhodnou formu vzdělávání právě pro jejich děti. Ke kvalitnímu vzdělávání potřebujeme kvalitní učitele, jejichž rozvoj podpoříme například nabídkou vzdělávacích kurzů.“
Volební kampaň jihočeských Pirátů bude stát zhruba 600 tisíc korun a opírá se, stejně jako v minulých pirátských kampaních, o volební web a práci dobrovolníků. Ta je zcela zásadní pro přímé oslovování voličů a sympatizantů. Piráti počítají s tím, že ve volbách překonají hranici 15 % hlasů.
<h3>Prvních deset kandidátů do krajského zastupitelstva</h3>
- MUDr. Lukáš Mareš - lékař, předseda lékařského odborového klubu, zastupitel v Českých Budějovicích
- Bc. Jan Novák - radní v Týně nad Vltavou, pořadatel kulturních a občanských aktivit
- Josef Soumar - finančník, zastupitel v Písku
- Ing. arch. Veronika Kovářová - architektka, pořadatelka Šperkařského workshopu ve Volyni
- Bc. Jiří Roubíček - provozovatel penzionu v Táboře, organizátor sportovních a kulturních akcí
- Ing. Martin Kákona - vědecký pracovník, výzkumník, vynálezce, zastupitel v Soběslavi
- Mgr. Dan Leština - doktorand na Biologickém centru Akademie věd, zoolog
- Bc. Jan Hošek - SW vývojář, zastupitel v Českých Budějovicích
- Mgr. Lucie Korytářová - učitelka, lektorka environmentálního vzdělávání
- Lukáš Kolářík - živnostník z jihočeských Katovic, freelancer, poslanec PSP