Veronika Kovářová: Příklad skvělých krajských institucí – jihočeská muzea zvou k návštěvě

Veronika Kovářová: Příklad skvělých krajských institucí – jihočeská muzea zvou k návštěvě

Dvojkou naší kandidátky do letošních krajských voleb je architektka Veronika Kovářová. V současném jihočeském zastupitelstvu pracuje v komisi pro kulturu a ve výboru pro venkov, zemědělství a životní prostředí. Připravila si pro vás přehled krajských kulturních institucí, které skvěle pracují a rozhodně stojí za návštěvu.

Archeoskanzen Trocnov

Loni v dubnu se otevřela veřejnosti první část Archeoskanzenu Trocnov, a tak se v září Trocnovské slavnosti mohly konat nejen v areálu pomníku Jana Žižky, ale také ve skanzenu.

Ten je koncipován jako představení typických příbytků běžných obyvatel středověkých vesnic. Najdeme zde domek bezzemka, chalupu s malým hospodářstvím, dům sedláka a zemanský dvorec. Můžeme si porovnat, jak se žilo jednotlivým vrstvám, které vymoženosti byly výsadou bohatých, ale především si uvědomit, jaká byla denní realita předhusitské a husitské doby.

Skanzen byl postaven se záměrem, že takřka na každý předmět, na každý trám si můžete sáhnout, vyzkoušet si například zbraně, nářadí, vozovou hradbu i tvrdost slamníku. Všechno je zde vyrobené podle tradičních postupů a připraveno k názorné výuce. Je součást Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Chválit ale můžeme muzea pod správou Jihočeského kraje napříč celým krajem, pozadu nezůstávají ani Strakonice, Jindřichův Hradec či Prachatice.

Muzeum středního Pootaví

Po čtyřech letech rekonstrukce se v roce 2022 otevřelo Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích, které významně rozšířilo svou expozici i do prostor řádu Maltézských rytířů. Nová expozice je interaktivní a na své si přijdou všechny věkové skupiny.

Zatímco děti budou trénovat kaligrafické nápisy, dospělí si prohlédnou například sanitní vagon maltézského řádu včetně zdravotnického nářadí z první světové války. V muzeu najdete také významnou sbírku dud včetně nahrávek, expozici loutek věnovanou památce Josefa Skupy a samozřejmě dějiny Fezka a firmy ČZ - zbrojovky a výroby motorek. Děti opět potěší možnost se na jedné motorce „svézt“.

Muzeum Jindřichohradecka

V muzeu v Jindřichově Hradci 7. října dokončili sedmiletou rekonstrukci Krýzových jesliček. Toto výjimečné umělecké dílo rozkvetlo pod rukama restaurátorů, kteří pečlivě odstranili nánosy prachu a ukázalo se, že bylo barevnější a důkladněji zdobené, než si je můžete pamatovat.

Návštěva jindřichohradeckého muzea však není zajímavá jen v době adventu - je zde také expozice o letecké bitvě nad Jindřichovým Hradcem nebo pokoje Emmy Destinové.

Prachatické muzeum

Jihočeský kraj získal v loňském roce do vlastnictví objekt, který bude zrekonstruován a přestavěn tak, aby v rámci Prachatického muzea sloužil jako expozice Zlaté stezky.

Máme se na co těšit!

Veronika Kovářová

Veronika je členkou Pirátů od roku 2018. Od roku 2020 je členkou zastupitelstva Jihočeského kraje a působí i v krajském vedení strany - aktuálně jako předsedkyně Jihočeského krajského sdružení. Ve Volyni provozuje Pirátské centrum VoPiCe, které slouží především jako místo pro tvoření a je k dispozici i jako prostor pro komunitní setkávání. Více než deset let organizuje Šperkařské a Řemeslné workshopy ve Volyni, tvůrčí dílny pro děti i dospělé. (www.sperkarskyworkshop.cz).
Pro Pirátčata vyrábí omalovánky, pexesa, vystřihovánky apod.
Ke stažení ZDE

Opakovaný lockdown Verču inspiroval k vytvoření vzdělávacího rozcestníku zdarma přístupných online zdrojů www.kdeseucit.cz, kam soustřeďuje odkazy nejen z běžného učiva, ale i z učiva uměleckých škol, volnočasových vzdělávacích aktivit a kulturních institucí.

Profesí je architektka, která se zaměřila na spolupráci komunálních politiků s architekty a urbanisty. S kolegy z FA ČVUT pořádá konferenci www.pojdmedelatmesto.cz a je součástí platformy Architektura dětem.

Angažuje se v osvětě v oblasti udržitelného rozvoje a stavebnictví, je nadšenou propagátorkou dřevostaveb.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články