Zuzana Kudláčková: V politice prosazuji především lidský přístup

30. března 2021
Zuzana Kudláčková: V politice prosazuji především lidský přístup

Zuzana Kudláčková je jednou z kandidátek pro blížící se volby do Poslanecké sněmovny. V současné době je členkou bytové komise, městskou zastupitelkou a předsedkyní zastupitelského klubu Pirátů v Českých Budějovicích. Čemu se věnuje, co je to housing first a proč chce být poslankyní?

Jak dlouho jsi Pirátka?

Začátek mé spolupráce s Piráty sahá až ke krajským volbám v roce 2016. Členkou jsem se stala v roce 2018.

A důvod?

Piráti mě zaujali hlavně programem, když jsem hledala, koho vlastně budu v krajských volbách v roce 2016 volit. Už předtím jsem se aktivně zajímala o život v našem městě, byla jsem členkou územní skupiny a snažila se tímto způsobem zlepšit prostředí Českých Budějovic. Tehdy jsem ale zjistila, že politika funguje jinak a jenom tohle nestačí.

Kandidovala jsi tedy v roce 2018 do zastupitelstva Českých Budějovic. Co se pak podařilo změnit? Naplnila politika tvé očekávání?

On je velký rozdíl mezi opozicí a vládnoucí koalicí. Mnohdy, když mluvím s lidmi, uvědomuji si, že to není úplně zřetelné. My jsme v opozici, získali jsme při těch volbách v roce 2018 šest mandátů, máme tedy šest zastupitelů. Sami bychom těžko mohli udělat velké změny a práce v opozici je proto mnohem složitější. Samozřejmě se ale snažíme. Kontrolujeme, ověřujeme informace, přicházíme s vlastními návrhy, kterými chceme naplnit náš program. Spolupracujeme s politiky, kteří s námi spolupracovat chtějí.

Co konkrétně je tvým oborem?

Už od začátku mého působení v politice to byly sociální věci a lidská práva. Hodně se zajímám o bydlení, absolvovala jsem hodně cest kvůli tomu, abych zjistila, jak to funguje jinde. Bydlení je jednou ze základních potřeb člověka a mělo by tak být němu i přistupováno. Řeším projekty dostupného bydlení a třeba Housing first, což je projekt pro zabydlování lidí bez domova.

Můžeš to nějak přiblížit?

Jasně, jde o program, který vyvinul již na začátku devadesátých let Dr. Sam Tsemberis v New Yorku a jedná se o velmi úspěšnou formu boje s bezdomovectvím. Vychází z toho, že když člověk bydlí, tak je to prospěšné jak pro něj, tak i pro všechny ostatní. Snižuje to míru negativních jevů, zadlužení, kriminalitu, zhoršující se zdraví. Bydlící člověk se může vrátit do práce. Ten hlavní rozdíl oproti původně zažitému modelu sociálního bydlení je v tom, že se nečeká, až si člověk sám všechny ty problémy vyřeší, najde si práci atd.

A lidská práva? To je další tvůj obor.

Ano. Při všem, co dělám, vycházím z toho, že politika by neměla být prospěchářská a pouze pro elity. Věřím, že respekt si v naší společnosti zaslouží každý jedinec, a to se dotýká prakticky všeho.

Živí tě politická práce?

No, práce zastupitelky mě neživí, za to mám jednotky tisíc korun po zdanění. Dělám ale pak ještě na částečný úvazek asistentku poslanci Lukáši Koláříkovi, to je můj hlavní zdroj příjmů.

Když se dostaneš do Sněmovny, co tam budeš dělat?

Zůstanu především u svých oborů a ve všem, co budu moci ovlivnit, se budu snažit prosazovat lidský přístup. Právě ten bych chtěla přenášet do politiky. Když se na mě někdo obrátí s reálným problémem, už v současné době se snažím najít a navrhnout systémové řešení, které by ho řešilo. Jak jsem říkala, respekt si zaslouží každý občan, ke všem by mělo být přistupováno stejně. O to se chci zasazovat.

Děkuju za rozhovor.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články