Písek zavádí participativní rozpočet, který zapojí občany do rozhodování o investicích města

28. listopadu 2019
Písek zavádí participativní rozpočet, který zapojí občany do rozhodování o investicích města

Písek, 28. listopadu 2019

Písek zavádí participativní rozpočet. Obyvatelé města tak budou moci sami rozhodovat, kam má město investovat. Návrh míří do zastupitelstva města, které se koná 5. prosince v kulturním domě. Přijetí participativního rozpočtu měli písečtí Piráti ve svém předvolebním programu. Téma proto po svém zvolení opakovaně zdůrazňovali, navázali diskuzi s koaličními stranami a na přípravě projektu se po celou dobu podíleli. Smyslem participativního rozpočtu je zapojit občany do rozhodování o městě, kde žijí. Na základě jejich návrhů mohou být realizovány rozmanité projekty.

Na začátku tohoto roku představili Piráti vedení města tři návrhy, jak participativní rozpočet v Písku realizovat. Následně pak zprostředkovali jednání s Pirátem Tomášem Koláčným z vedení města Brna a jeho týmem, kteří přislíbili pomoc a dodali nezbytné materiály. Právě v Brně Piráti v minulosti participativní rozpočet úspěšně zavedli. „Pro Piráty jde o jednu z hlavních priorit, se kterou jsme do voleb vstupovali. Jsem proto rád, že se to stalo důležitým tématem i pro vládní koalici. Sám jsem přípravě projektu věnoval hodně energie a času a výsledek stojí určitě za to. Díky pak patří kolegům z Brna, kteří se s námi o know-how neváhali podělit,” komentuje pirátský zastupitel a předseda finančního výboru města Písku Josef Soumar a dodává: *„Na příští rok plánujeme s pracovní skupinou vytvořenou právě k participativnímu rozpočtu několik setkání s občany, kde budeme detailně vysvětlovat jeho fungování. První výzva by pak měla proběhnout v roce 2020 a v roce 2021 potom realizace těchto prvních vybraných projektů,”* sděluje pirátský zastupitel Josef Soumar.

*„Participativní rozpočet dává prostor občanům k tomu, aby se mohli zapojit do rozhodování o dění ve městě. V současnosti o těchto věcech rozhoduje zatím pouze buď devítičlenná rada nebo 27 členné zastupitelstvo města. My však tuto možnost chceme dát všem obyvatelům, neboť v Písku žijeme všichni a veřejný prostor také užíváme společně,”* dodává Josef Soumar.

Bližší informace:

Josef Soumar, josef.soumar@pirati.cz, tel.737 838 263

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články