Vedení Jihočeského kraje a Regionální agrární komory Jihočeského kraje dnes u příležitosti otevření expozice představilo vítěze v soutěži o nejvyšší zapojení do projektu Jihočeské tržiště, který propojuje školní jídelny a další stravovací zařízení s lokálními zemědělci a potravináři.

„Nápad to není nový, ale byli jsme jediná ze stran kandidující v jižních Čechách, která ho měla přímo ve svém volebním programu. Jsem tedy moc rád, že ho vedení kraje vzalo za svůj,“ popsal krajský zastupitel Dan Leština.

Do Jihočeského tržiště se školy i producenti mohou zapojit od minulého školního roku. „Z pohledu zvenku se zdá, že projekt funguje dobře, ale má i své problémy. Původně si kraj objednal a zaplatil vývoj tržiště a bylo by logické, kdyby software vlastnil a mohl jej nabídnout jiným krajům. Jenže dle upravené smlouvy si kraj tržiště pouze předplatil jako službu. Bude tak společně s provozovatelem tržiště za provizi nabízet jiným krajům. Taková dohoda dává smysl u dvou soukromých firem, ale my nechceme řídit kraj jako firmu a už vůbec se nechceme chovat k ostatním krajům jako ke konkurenci. Další problém vidíme v tom, že samotná nabídka potravin je pro veřejnost a zemědělce skrytá. Za Piráty bychom byli v tomto případě rádi za více volného trhu pro všechny zemědělce – ne jen pro ty, kteří mají známé ve školních jídelnách a mají díky tomu přístup i k informacím, jak vypadá nabídka konkurence,“ popsal pirátské pozice Dan Leština.

Program jihočeských Pirátů do krajských voleb v r. 2020: https://a.pirati.cz/jihocesky/img/program.pdf