Lukáš Kolářík, lídr jihočeské kandidátky Pirátské strany, byl hostem Českého rozhlasu – stanice České Budějovice. Během několika minut shrnul zásadní pirátské priority nadcházejících voleb, zaměřil se na problémy kraje i nastínil jejich řešení. Odpovídal i na otázky neduhů naší společnosti, přijetí Eura nebo prestiže, jakou má stávající politika mezi lidmi. Přinášíme rozšířený přehled stanovisek pirátského lídra.

Co považujete za nejdůležitější z programu Vaší strany?

Nejdůležitější na našem programu je fakt, že tam, kde již nějaké pirátské zástupce máme, jej aktivně prosazujeme. A to i z opozice. Na magistrátu hlavního města Prahy, jsme jej nevyměnili ani za teplá místečka v koalici. Program pro letošní volby vychází z našeho dlouhodobého programu a opírá se o čtyři základní pilíře. Těmi  jsou kontrola moci a mocných, zjednodušení státu pomocí technologií, ochrana občanů před šikanou a obrana svobody. Každý z těchto pilířů obsahuje 5 priorit. Já považuji za nejdůležitější vymáhání hmotné osobní odpovědnosti politiků i úředníků a konec praxe politických trafik. Dále také takzvaný e-government, tedy možnost vyřídit si 90% papírování bez obíhání úřadů. Po úřadech mají obíhat data, ne lidé. Za zmínku také stojí zrychlení soudů zavedením elektronického spisu a zastavení hromadění exekucí. Mělo by platit jeden dlužník = jeden exekutor v místě bydliště. Kompletní pirátský program naleznete na našich internetových stránkách www.pirati.cz.

Jaký je podle Vás největším problémem Jihočeského kraje?

Špatná dopravní infrastruktura, malá kontrola toku veřejných peněz a ne vždy smysluplné nakládání s veřejnými prostředky. Dotačně zazděná cihla je dnes 3x dražší než cihla zazděná komerčně. A já se ptám proč? Jihočeši vždycky byly velmi pracovití, ale ve všech resortech nám chybějí peníze. Buď je tedy špatně nastavený systém, financemi plýtváme, a nebo se nám peníze někde ztrácejí. Ať už je to jedno nebo druhé, je třeba to začít řešit.

Jak byste z pozice poslance chtěl pomoci tento problém řešit?

Je důležité zprůhlednit toky veřejných peněz, všechny smlouvy zveřejnit na internetu a dělat skutečně veřejná výběrová řízení. Správní a dozorčí rady musíme obsazovat odborníky a ne politiky. Tohle nám ušetří velké množství finančních prostředků, přestane se plýtvat a omezí se korupce. Kde není důvěra, musí nastoupit kontrola. Piráti jsou jediná skutečně transparentní a otevřená strana. To nejsou jen prázdná slova, o tom je možné se snadno přesvědčit. Vše, co hlásáme, uplatňujeme přímo sami na sobě v Pirátské straně.

Jaké jsou podle Vás největší neduhy této společnosti?

Myslím, že ačkoliv jsou lidé dlouhodobě nespokojení, rezignovali na to situaci změnit. Současná politika je plná korupčních kauz, přijímají se zákony, které omezují osobní svobody a ztěžují lidem fungování. Malý a střední podnikatel je v dnešní době brán jako příživník, který krade. Zaměstnanci pracují za mzdu, která je mnohdy výsměchem. Schvalují se zákony výhodné pro úzké skupiny lidí, zneužívají se dotace a nadhodnocují zakázky. To není v pořádku.

Jste pro přijetí eura, pokud ano v jakém časovém horizontu?

Z dlouhodobého hlediska přijetí Eura podporuji, ale v současné době rizika převyšují klady, které by jeho zavedení přineslo. Před přijetím eura musí být zavedena jasná pravidla pro bankroty států a mezinárodních bank. Nesmí docházet k situacím, kdy se například Slovensko zadluží kvůli řeckým důchodům. Tato pravidla musí být také funkční v případě vážných potíží velkých členů. Také je nutné si připustit závažnost současné situace jižních států a vytvořit realistický plán pro její vyřešení. Do té doby je třeba s eurem počkat.

Jste spokojen s prestiží jakou má politika mezi lidmi? Pokud ne, co chcete dělat pro její zvýšení?

Rozhodně ne. Politika je mezi lidmi vnímána jako něco špinavého. Politici se nedokážou domluvit ani na společných věcech z jejich programů. Neuplyne týden, kdy by se nemluvilo o nějaké korupční kauze. Je to tím, že lidé nemají možnost do politiky nahlédnout a kontrolovat ji. Chci toto vnímání politiky změnit jejím otevřením občanům a nastavením kontrolních mechanismů. Lidé potřebují do politiky vidět a cítit, že jsou její součástí. Není možné se o ně zajímat jen těsně před volbami.