V sobotu 30. září se od 18 hodin konal happening s názvem „Zastavme chátrání Kralovy vily“. Akci pořádal Spolek Živá vila, který se o funkcionalistický dům J. N. Krale staral dva roky. Za dobu svého počínání členové iniciativy uspořádali v prostorách budovy nespočet společenských a kulturních akcí. Na konci loňského září ale museli kvůli neprodloužení nájemní smlouvy objekt opustit. Po happeningu před vilou se v nedaleké garáži konal koncert spřízněných kapel Houpací koně, Kaplan Bros. a Ström, které přijely podpořit spolek v jeho počínání bez nároku na honorář.
„Cílem akce bylo upozornit na zbytečné chátrání Kralovy vily, na současný alarmující stav tohoto objektu, který již rok chátrá bez jakéhokoliv využití. Poslední oficiální akce se zde konala 30. září 2016. Poté vypršela nájemní smlouva. Od té doby vila zarůstá, je prázdná, nevyužívaná, majitel, kterým je město Prachatice odmítá jakoukoli formu spolupráce či navázání dialogu a zároveň odmítá jakoukoli péči o budovu,“ říká k setkání Barbora Staňková, předsedkyně Spolku Živá vila a zároveň kandidátka Pirátské strany do sněmovních voleb.
Kralova vila byla v září 2016 prohlášena kulturní nemovitou památkou, vedení města ale jako vlastník objektu proti tomuto rozhodnutí podalo rozklad a tak nenabyla památková ochrana právní moci. V současti tedy celé řízení o prohlášení památkou probíhá od začátku. „Na akci přišlo 150 až 200 lidí, což dokazuje, že nezávislé centrum, které jsme v Kralově vile za dva roky vybudovali, v Prachaticích chybí a že vila by měla v budoucnu využití,“ míní Barbora Staňková. Podle jejích slov není kulturní nabídka města Prachatice pro mladou generaci dostatečná a ani kvalitní. Oblíbené festivaly Mezibrány a Bohemia jazz fest byly navíc zrušeny.
„Protestní akcí jsme symbolicky poukázali na nesmyslnou politiku vedení města Prachatice, které účelně zanedbává snahu mladých lidí podílet se na kulturním dění a odmítá jakýkoliv dialog a snahu vymyslet konstruktuvní řešení. V rámci mezinárodního dne architektury jsme vedení města žádali o jednorázové pronajmutí objektu na jeden den. Bylo nám ovšem odpovězeno, že Den architektury již pořádá město ve spolupráci se Seniorskou organizací Prachatice, a proto naší žádosti nemůže být vyhověno. Podle nás jde ze strany města o vědomé preferování jedné věkové skupiny nad druhou a v důsledku toho špatné vztahy mezi různými věkovými kategoriemi. Rádi bychom se například Dne architektury účastnili ve spolupráci se seniory, to nám bohužel nebylo nabídnuto,“ dodává Barbora Staňková.
„Vila byla seniory zpřístupněna od 10 do 13 hodin, bohužel se nekonaly komentované prohlídky. Místo toho návštěvník dostal do ruky „informace“ o objektu, na kterých nebyl zmíněn tristní stav domu v roce 2010 ani práce Živé vily, zato byla velká pozornost věnována plánované přeložce. Výkres přeložky jsme si chtěli zhruba před dvěma lety okopírovat na stavebním úřadu, bohužel jsme ale nemohli, jelikož je prý chráněn autorským právem a je zakázáno ho dál šířit – v sobotu ho ale vesele rozdávali všem návštěvníkům. I uvedené zdroje na letáčku jsou více méně pochybné. Proč citovat odbornou literaturu, například diplomovou práci nebo knihu Slavné vily Jihočeského kraje, když máme internetové zdroje, že?“ pozastavuje se nad přístupem prachatické radnice Barbora Staňková.
Setkání před Kralovou vilou přijeli podpořit i další jihočeští Piráti. „Podle mého názoru spolek Živá vila objekt využil jak nesmysluplněji je to možné. Nerozumím tomu, že kulturní památka by měla být zbourána kvůli přeložce plánované v minulém režimu, která již ani nesplňuje technické parametry, navíc není potřeba. Otázkou pro všechny zůstává, co z toho bude kdo mít, kdo si namastí kapsu zničením významné stavby, která je součástí kulturního dědictví,“ dodává Jana Rohová, která je trojkou na pirátské kandidátce do sněmovny.
„Na happeningu se objevilo velké množství lidí, kterým osud vily není lhostejný a stejně jako já považují přeložku za holý nesmysl. I přes všechno již řečené, Živá vila v ten den znovu ožila! Po happeningu jsme se přesunuli do nedaleké garáže, kde se konal koncert kapel, které hrály bez nároku na honorář a kvůli myšlence zachování vily jakožto kulturní památky. Kolem 150 účastníků koncertu mne přesvědčilo, že kultura pro mladé v Prachaticích zoufale chybí a že spolek Živá vila odvádí dobrou práci. Nezbývá mi než doufat, že vedení města Prachatice změní své postoje a umožní další rozvoj aktivit tohoto spolku v Kralově vile. Piráti této iniciativě budou nápomocni,“ uzavírá Jana Rohová.
Reportáž České televize - http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/2259766-obchvat-nebo-pamatka-osud-kralovy-vily-je-stale-nejisty