Piráti odstranili vrak autobusu na budějovickém sídlišti

16. září 2018
Piráti odstranili vrak autobusu na budějovickém sídlišti

Osprejovaný autobus zmizel z pozemku u Vltavy. Dlouhotrvající spor majitelů a radnice začali řešit budějovičtí Piráti.

Letitý problém s vrakem autobusu odstaveným na soukromém pozemku blízko frekventované cyklostezky na českobudějovickém sídlišti Vltava je díky Pirátům vyřešený. Po domluvě s majitelem pozemku i vraku jej nechali v sobotu odvézt a ekologicky zlikvidovat v rámci celonárodní akce „Ukliďme Česko“.

“Spor mezi majitelem pozemku a městem, které jej využívá svojí infrastrukturou je letitý a komplikovaný. Osobně si netroufám tvrdit, na čí straně je pravda. Každopádně vím, že přítomností vraku autobusu tratil obcan. Bohužel, v očích současné politické garnitury je občan ten, o koho jde až na posledním místě. Úkolem politika je jednat a najít kompromis tak, aby byl dobrý především pro občany. V případě s autobusem prokázali, že tohle přesně neumí. Piráti dělají politiku pro občany. Je na čase otočit kormidlem i v Budějovicích,” říká lídr budějovických Pirátů Lukáš Mareš.

<embed alt="null" embedtype="image" format="left" id="3096" />

Jsou tomu již dva roky, kdy se bratři Rybákové odhodlali ke kontroverznímu kroku a odstavili na svůj pozemek u jedné z nejfrekventovanějších českých cyklostezek a poblíž hustě obydleného budějovického sídliště Vltava nepojízdný autobus. Vedli totiž letitý spor s městem o vyplácení nájemného za stavbu, kterou na jejich pozemcích město vlastní. Piráti takový postup obou bratrů neschvalují, avšak vzhledem k okolnostem případu a atmosféře, která na radnici vládne, jej považují za pochopitelný.

„Připadalo nám smysluplné spojit dvě akce zároveň – jednak vyřešit problém s nevzhledným autobusem a zároveň pomoci uklidit Česko. Jediné, co nás mrzí, je, že občané Budějovic museli žít s autobusem pod okny celé dva roky. Vinu přičítáme komunikační a organizační neobratnosti současných dosluhujících radních města, kterou za poslední 4 roky prokázali i v mnoha dalších případech. Politici by měli v obou těchto disciplínách vynikat, a pokud je ti současní nezvládají, neměli by být znovu zvolení,“ myslí si Lukáš Mareš, lídr budějovických Pirátů.

<embed alt="Dlouho odstavený vrak autobusu, který hyzdil okolí cyklostezky je už minulostí." embedtype="image" format="left" id="3097" />

Piráti majitele pozemku aktivně oslovili s tím, zda je možné s autobusem něco udělat. Pan Rybák ocenil dlouhodobou práci Pirátů a nabídl, že bude možné nechat autobus v rámci předvolební kampaně odtáhnout. Jeho jedinou podmínkou bylo – pokud volby dopadnou příznivě – aby Piráti na radnici měřili všem občanům i podnikatelům stejným metrem.

„Celou historii jednání mezi Piráty a bratry Rybáky, stejně jako ostatní pirátské schůzky, lze dohledat v naší veřejně dostupné evidenci lobistických kontaktů. Tím se lišíme od ostatních politických stran,“ zdůrazňuje Mareš. 15. září je mezinárodním dnem úklidu a právě při této příležitosti se v České republice již počtvrté uskutečnila celonárodní akce Ukliďme Česko, během které si dobrovolníci vytipovali a posléze uklidili nejvíce znečištěná místa ve svém okolí. Piráti chtějí žít v moderní a čisté zemi a akce typu „Ukliďme Česko“ nejen podporují, ale také se do nich pravidelně sami aktivně zapojují.

VIDEO

PIRÁTI ČESKÉ BUDĚJOVICE

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Zveme vás na Krajské fórum do Tábora

Zveme vás na Krajské fórum do Tábora

Už tuto neděli zakotvíme v Táboře! Čeká nás tu Krajské fórum a máme připravený opravdu nabitý program. Dopoledne nás totiž čeká procházka s táborskými Piráty, v čele s Martinem Maredou. Sejdeme se už v 9:45 u sportovní haly Mír a podíváme se na zajímavé investice města.