Jihočeští Piráti nepodpořili návrh na rozšíření těžby kamene v lomu u obce Ševětín, kraj by se měl chovat jako dobrý hospodář a myslet do budoucnosti

18. března 2021
Jihočeští Piráti nepodpořili návrh na rozšíření těžby kamene v lomu u obce Ševětín, kraj by se měl chovat jako dobrý hospodář a myslet do budoucnosti

Piráti dnes na jednání Zastupitelstva Jihočeského kraje nepodpořili svými hlasy návrh na rozšíření těžby kamene v lomu v katastru obce Kolný. Dle zastupitelky Veroniky Kovářové se jedná o velkou oblast a kraj by se měl chovat jako řádný hospodář s ohledem na budoucnost. Již nyní bychom měli otočit kormidlem k většímu využívání recyklovaného materiálu a kámen používat převážně tam, kde je nenahraditelný.

„Hlasovala jsem proti rozšíření plochy určené pro těžbu, protože se jedná o větší oblast, než je potřeba k plánované těžbě v nejbližší budoucnosti. Ve chvíli, kdy se změní Zásady územního rozvoje kraje, může se stát, že dočkáme toho, že plány na těžbu se také zintenzivní a my už nebudeme mít možnost to ovlivnit. Je třeba, aby kraj umožňoval těžbu kamene s myšlenkou na budoucnost. Stavební kámen v České republice dochází a je třeba vytvářet především podmínky pro recyklaci stavebních materiálů. Proto bych na všech úrovních strategického plánování přemýšlela nad tím, jak čerpat zdroje opatrně. Recyklovanými materiály nelze nahradit kámen zcela a dovoz kameniva z ciziny bude mít jak finanční, tak ekologické důsledky. Již nyní bychom měli vyvíjet politický tlak na to, aby se stavební materiály recyklovaly a kámen se používal hospodárně převážně pouze tam, kde je nenahraditelný,“ okomentovala své rozhodnutí při hlasování Veronika Kovářová.

Piráti ve svém programu dlouhodobě prosazují šetrné zacházení s přírodními zdroji a ochranu životního prostředí. Tomu odpovídá i dnešní hlasování na zastupitelstvu.

<hr>

O práci zastupitelů budeme i nadále informovat.

Sledovat nás můžete na Facebooku, Twitteru a na webu. Kontaktovat nás můžete buď přímo, nebo přes krajské expertní týmy.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Zveme vás na Krajské fórum do Tábora

Zveme vás na Krajské fórum do Tábora

Už tuto neděli zakotvíme v Táboře! Čeká nás tu Krajské fórum a máme připravený opravdu nabitý program. Dopoledne nás totiž čeká procházka s táborskými Piráty, v čele s Martinem Maredou. Sejdeme se už v 9:45 u sportovní haly Mír a podíváme se na zajímavé investice města.