Piráti kritizují pochybné zadávání zakázek v Jihočeské centrále cestovního ruchu, které pokračuje i pod novým vedením

15. prosince 2023
Piráti kritizují pochybné zadávání zakázek v Jihočeské centrále cestovního ruchu, které pokračuje i pod novým vedením

Na prosincovém jednání zastupitelstva upozornili Piráti na výsledky letošní kontroly kontrolního výboru, která se uskutečnila v Jihočeské centrále cestovního ruchu (JCCR). Ta poukazuje na opakující se problémy v zadávání veřejných zakázek a vazby dodavatelů na krajské zastupitele. I přes nedostatky však řediteli JCCR rada kraje na konci listopadu navrhla odměny za letošní rok.

Pirátský zastupitel Jiří Roubíček v souvislosti s tím na zastupitelstvu vznesl otázku, jak je vedení kraje spokojeno s činností vedení JCCR.

„V posledních pěti letech zde byly provedeny dva vnitřní audity, které ukázaly na obrovské pochybení minulého vedení. Tím pádem předpokládáme, že vedení kraje pečlivě monitoruje, jak se tyto nedostatky napravují a v jaké jsou fázi,“ uvedl Jiří Roubíček.

Vedení kraje žádné velké problémy však nevidí. Kontrolní skupina zjistila i v letošním roce pochybení například v zadávání zakázek malého rozsahu, kdy dvě zakázky nebyly zveřejněny v systému Tender arena. Dalším problémem bylo nevyslyšení doporučení vnitřního auditu o nastavení parametrů při výběrovém řízení tak, aby se do něj mohlo přihlásit více firem. Překvapivý byl také způsob zadávání zakázek ve výši 100-400 tisíc, kdy se podle směrnice sice osloví povinné tři firmy, ale téměř vždy nakonec odpoví pouze jediná firma, která je také vybrána.

Jako problematickou vidí Piráti především samotnou strukturu a napojení konkrétních firem na vedení JCCR a některé zastupitele. „Z našeho pohledu k největšímu pochybení dochází každoročně při výběru firmy na realizaci facebookové a instagramové kampaně. Od roku 2017 do teď ji každoročně vyhrává firma Magnetrip s.r.o., která za posledních 6 let dostala zakázky od Jihočeské centrály cestovního ruchu za cca 10 milionů korun. Když se podíváte do veřejného rejstříku firem na její účetní závěrku, zjistíte, že absolutní většina jejich příjmů je jen ze zakázek od JCCR. A shodou náhod je jednatelem společnosti Matyáš Hric, který je synem paní zastupitelky Jihočeského kraje Hany Šťastné z Občanské demokratické strany,“ nastínil vazby Jiří Roubíček.

„A můžeme mluvit i o další firmě, která dostává pravidelně zakázky od JCCR. Například od roku 2016 do roku 2022 dostala firma s názvem Good Agency s.r.o. zakázky v hodnotě kolem 5,5 milionu korun. Tato firma je vlastněna panem Davidem Šťastným, který je členem SOCDEM a je manželem paní zastupitelky Hany Šťastné z ODS. Byli bychom tedy rádi, kdyby se změnily parametry a způsob zadávání zakázek JCCR tak, aby se do výběrových řízení mohlo přihlásit více firem a tím se zvýšilo konkurenční prostředí,“ doplnil.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Zuzana Kudláčková: Chceme Budějce představit Evropě!

Zuzana Kudláčková: Chceme Budějce představit Evropě!

Na čtvrtém místě naší kandidátky do letošních krajských voleb je Zuzana Kudláčková. Znát ji můžete z Českých Budějovic, kde se po minulých komunálních volbách stala náměstkyní primátorky. Na starosti má životní prostředí, územní skupiny a především kulturu. A právě s ní se teď pojí velký projekt, který už nyní začíná měnit prostředí v krajském městě a jeho vrcholem bude rok 2028 – Evropské hlavní město kultury (EHMK).