O konopí besedoval s odborníky i jihočeský lídr Pirátů

8. května 2017
O konopí besedoval s odborníky i jihočeský lídr Pirátů

Ve čtvrtek 4. května se ve strakonické čajovně Na Půdě promítal dokument Rok konopí, na který navázala inspirativní debata. Jejími hosty byli Jan Hrnčíř, autor námětu, scénáře a producent dokumentu, Mgr. Dušan Dvořák, psychoterapeut a předseda odborné společnosti Konopí je lék, a také předseda jihočeských Pirátů a lídr kandidátky pro volby 2017 Lukáš Kolářík. K trojici diskutujících se přidal ještě Philip Polívka, pacient s roztroušenou sklerózou, který je velkým přívržencem legalizace konopí.

Film Rok konopí se věnuje léčebným účinkům konopí a různým legislativním rámcům nejen v České republice, ale i ve světě – zvláště v Izraeli, kde je tato rostlina zkoumána již desítky let. V dokumentu zazněly názory řady lidí, kteří se na tuto problematiku dívali z nejrůznějších úhlů: nemocní, kteří užívají konopí ke své léčbě, adiktologové, politici či policisté. Celý film provází téma týkající se osobních svobod člověka a jeho práva na zdraví.

K otázkám týkajícím se zdraví a svobody se vrátila i následná debata po skončení filmu. Účastníci setkání se dotazovali na možnosti pěstování konopí pro vlastní potřebu či možnostem využití konopí k léčebným účinkům. Publikum se také zajímalo o legislativní úpravu v České republice. Polemizovalo se o právu na zdraví člověka a jeho nadřazenosti zákonům. Dušan Dvořák shrnul mezery v Českých zákonech a postoj českého soudnictví. Jan Hrnčíř se věnoval vlivům konopí na zdraví člověka, možnostem léčby konopím a využití konopí v paliativní péči. Philip Polívka poté demonstroval účinky konopí na zlepšení vlastního zdravotního stavu po fyzické i psychické stránce.

„Pěstování stejně jako mrkev, obchodování a volnost užití podobně jako tabák, omezení po užití stejně jako alkohol“,

shrnul předseda jihočeských Pirátů postoj Pirátské strany k legalizaci a regulaci konopí, přičemž se zmínil i o benefitech, které by legalizace konopí přinesla.

Mezi ně patří snazší dostupnost pro nemocné a umírající, kterým konopí může pomoci zlepšit zdravotní stav, prodlouží jim život nebo jim minimálně pomůže důstojně odejít, zlikvidování černého trhu s nekvalitním, mnohdy toxickým, konopím či snížení zátěže věznic a českého soudnictví, které by se mohlo věnovat důležitějším sporům. Nesporný je také obrovský přínos pro ekonomiku a trh práce. V neposlední řadě je důležité zmínit se o vzrůstajících možnostech ve vědě a výzkumu, které by kromě přínosu nových informací České republice mohlo přinést také prestiž v zahraničí.

„Hlavní problém vidím v tom, že z legalizace konopí by nešly nikomu žádné peníze do kapsy. Kdyby z toho něco káplo někomu vlivnému, vsadím boty, že konopí je už dávno legalizováno. Rostlinu totiž nelze patentovat“,

komentoval současnou situaci Lukáš Kolářík (Piráti).

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Zveme vás na Krajské fórum do Tábora

Zveme vás na Krajské fórum do Tábora

Už tuto neděli zakotvíme v Táboře! Čeká nás tu Krajské fórum a máme připravený opravdu nabitý program. Dopoledne nás totiž čeká procházka s táborskými Piráty, v čele s Martinem Maredou. Sejdeme se už v 9:45 u sportovní haly Mír a podíváme se na zajímavé investice města.