Přinášíme přehled druhého letošního krajského zastupitelstva.

Z programu jednání jsme vybrali čtyři zajímavé body, které si podle nás zaslouží pozornost. V příštích dnech a týdnech se jim ještě budeme věnovat podrobněji.

  • Situace na jihočeském letišti je z našeho pohledu velmi nejasná – podle médií z něj odchází zaměstnanci, a právě proto jsme toto téma zvedli i na jednání zastupitelstva. Veřejnost má totiž právo vědět, co se na letišti děje. Pokud chceme mít letiště, které funguje, musí zde být i dobře nastavené pracovní prostředí.
  • Podporujeme transformaci dětských domovů v rámci Jihočeského kraje. Kraj nyní schválil nákup konkrétních nemovitostí, které budou sloužit dětských domovům. Ty by se totiž měly postupně proměnit z ústavních zařízení spíše na takzvané rodinné skupiny, které zajišťují pro děti mnohem lepší podmínky a přípravu pro život v dospělosti – i díky tomu, že jsou umístěny do domů či bytů v běžné zástavbě. Již nyní podobné byty fungují v Písku nebo v Táboře.
  • Zjišťovali jsme, jak kraj plánuje zakročit vůči nelegálním billboardům u krajských silnic. Odpovědi od vedení kraje nás úplně neuspokojily — v plánu je totiž spustit nejprve odstraňování nelegálních billboardů v Českých Budějovicích, kdy si na to město najme firmu a až pak chce podobnou zakázku vypsat i kraj. Za nás je to sice řešení, ale zároveň příliš zdlouhavé.
  • Opět nechybělo ani téma kvality vlaků. Jsme rádi, že se vedení kraje snaží jednat s Českými drahami a Ministerstvem dopravy. Situace je však stále neuspokojivá a výběrové řízení, které se chystá vypsat Ministerstvo dopravy na “staronové” vagóny nás velmi znepokojuje.