JUDr. Miloš Tuháček: Piráti vědí, jakými prostředky dosáhnout transparentnosti

10. října 2017
JUDr. Miloš Tuháček: Piráti vědí, jakými prostředky dosáhnout transparentnosti

Jihočeské Piráty v nadcházejících parlamentních volbách podporuje JUDr. Miloš Tuháček, advokát a radní města Tábora za uskupení JINAK!, což je koalice Pirátů, Zelených a nezávislých. V rozhovoru přibližuje, v čem jsou mu pirátské postoje a program blízké.

Proč jste se rozhodl podporovat Piráty?

Kvůli důrazu na otevřenost veřejné správy a spoluúčast veřejnosti na rozhodování. Také proto, že se mi zamlouvají konkrétní aktivity Pirátů, například jejich pražských zastupitelů. Sleduji se zájmem i aktivity na Táborsku, kde zejména v Soběslavi jsou Piráti v zastupitelstvu hodně slyšet.

Je otevřenost veřejné správy pro vás tématem i v právnické praxi? Řešíte jako právník nějaké případy, které se otevřenosti týkají?

Od počátku své advokátní praxe se zabývám zákonem č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Například pro městu Sezimovo Ústí jsme vymohli zatajovanou právní analýzu, a to formou exekuce, což dosud nebylo v informačním právu obvyklé. Kromě toho o tématu práva na informace a účasti veřejnosti na rozhodování píšu a přednáším.

Jak si tedy veřejná správa aktuálně stojí v oblasti otevřenosti vůči občanům?

Na místní úrovni je spousta pozitivních i negativních příkladů. Například v Táboře se nám podařilo prosadit zapojení veřejnosti do větších investičních akcí či zveřejňování jmenovitého hlasování radních. Na centrální úrovni je to o poznání horší.

Co si slibujete od pirátského pojetí otevřenosti či transparentnosti veřejné správy?

Piráti mají určitě výhodu v tom, jak dobře rozumí informatice. Právě otevřená data a participativní metody, při kterých lze využít internet, jsou dnes asi hlavním kolbištěm mezi příznivci uzavřenosti a otevřenosti. Bez lidí, kteří cítí transparentnost nejen „ideologicky“, ale také vědí, jakými prostředky jí dosáhnout, se dál nepohneme. I proto mají Piráti mé sympatie a podporu.

Pirátský program – sekce Spravedlnost

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články