MUDr. Lukáš Mareš a Josef Soumar k aktuální covidové situaci

12. října 2020
MUDr. Lukáš Mareš a Josef Soumar k aktuální covidové situaci

Situace s epidemií nemoci Covid-19 je čím dál vážnější. Nemocných čím dál rychleji přibývá, lůžka v nemocnicích se plní a nejhorší je, že v současné době příliš nevidíme na konec.

Na jaře jsme situaci brali snad až příliš vážně, a možná i proto ještě stále velká skupina lidí současný stav bagatelizuje. Bohužel to ničemu příliš neprospívá. Covid-19 není pro mnoho lidí úplně lehká nemoc, to bychom si měli uvědomit všichni.

O vážnosti situace svědčí i to, že dnes proběhlo setkání zástupců všech klubů zvolených v nedávných volbách do krajského zastupitelstva. Setkání proběhlo online a zúčastnili jsme se ho i my, Piráti. Společně s ostatními politiky jsme se shodli, že teď není čas na politické půtky a v první řadě musíme zvládnout výzvu, která leží před námi. Biologické vlastnosti viru a matematika počtu nakažených je neúprosná, na náš zdravotnický systém se valí vlna covid+ pacientů a musíme se s ní vypořádat.

Kritické bude zajistit dostatek personálu, který se bude starat o pacienty covid+ v různých fázích nemoci a s různými požadavky na intenzitu zdravotní péče. V nejbližších dnech proto dojde k omezení plánované péče. Zdravotnických pomůcek máme nyní dost, cílem však bude vyčlenit část kapacity lůžek i personálu pro covid+ pacienty. I když proběhne omezení v mnohem menším rozsahu než na jaře, stejně budou lidé, kterým se plánované neakutní výkony odloží. Vše je pečlivě zvažováno a všichni pacienti dostanou náhradní termíny.

Klíčové bude to, co udělá s počtem personálu v nemocnicích a sociálních zařízeních nucené uzavření škol (kromě mateřských). To v tuto chvíli nikdo neví. Na jaře nebyl výpadek rodičů nijak zásadní, ale teď je situace nová a všechno může být jinak.

O pacienty s mírnějším průběhem se mohou starat studenti zdravotně-sociálních oborů VŠ, které již byly osloveny. Jako záloha pak slouží dobrovolníci - laici. Budete-li chtít přiložit ruku k dílu, najdete více informací na této stránce{:target="_blank"}, kde můžete vyplnit i formulář. Věřím, že laiků potřeba nebude, ale říká se, že vyhraje ta armáda, která má více záloh.

Také se začíná se rozjíždět komunikace s příhraničními regiony Rakouska a Německa. Až bude nejhůře, přijde jakákoliv pomoc vhod.

Současná situace bude mít bohužel velký dopad i do ekonomické stránky kraje nejen v roce aktuálním, ale i v letech následujících. Bude nutné podrobně a věcně diskutovat o všech projektech, které jsou pro kraj nezbytné, a naopak projekty, které budou muset na svou realizaci několik let počkat. Svých změn dozná krátkodobý, ale i střednědobý výhled rozpočtu. Cílem je zajistit financování projektů, které jsou v současné chvíli ve fázi realizace, a podpořit důležité projekty, které mají zajištěna všechna povolení a je možné je realizovat v konkrétním hospodářském období.

Všem občanům přejeme pevné zdraví a děkujeme, že dodržujete všechna důležitá nařízení, která povedou zpět ke standardnímu provozu nemocnic i našeho života v Jihočeském kraji.

Za jihočeské Piráty,

Lukáš Mareš a Josef Soumar

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články