Klára Kocmanová navštívila Jihočeský kraj

Klára Kocmanová navštívila Jihočeský kraj

Zvířata a jaderný odpad - to byla hlavní témata, kterým se v našem kraji věnovala při své návštěvě Klára Kocmanová. I přes svůj nabitý program si udělala také čas na veřejné setkání v Českých Budějovicích. Na celé cestě jí dělal průvodce krajský zastupitel Dan Leština.

Pár set metrů od jaderné elektrárny Temelín totiž možná vznikne úložiště radioaktivního odpadu. Klára Kocmanová se setkala s místními, kteří jsou proti - ekologická zátěž kraje už je nejen podle nich už dost velká a budováním úložiště by ještě narostla. „Nabízené kompenzace mají zcela nevhodné formy, navíc jim chybí pořádné informace. Komunikace tu zkrátka vázne. Některé příběhy byly hodně silné, určitě se jim budu chtít ještě věnovat. Po téhle návštěvě si ještě víc stojím za tím, aby proces vybírání lokalit byl co nejtransparentnější a podíleli se na něm volení zástupci, a obce pouze nečekaly jen na rozhodnutí shora,“ uvedla Klára Kocmanová.

Další Klářinou zastávkou byl ptačí park Zbudovská blata. Díky podpoře stovek dárců tu Česká společnost ornitologická a Jihočeský ornitologický klub vykupují pozemky a pracují na obnově původních mokřadů. Díky nim se tu totiž bude znovu dařit vzácným druhům ptáků, jako jsou třeba břehouši nebo kolihy. „Ty tu můžete vidět i teď, nám se bohužel nepoštěstilo, přesto je to fakt hezké místo!“

Zajímavá byla i Záchranná stanice v Rozově u Temelína, spadající pod ZOO Hluboká. Starají se zde o zraněná nalezená zvířata, ale také o zvířata např. ze ZOO, která potřebují speciální péči. Teď to byl třeba vzácný samec medvěda plavého, kterého bylo třeba oddělit od jeho mláďat. Ve volné přírodě totiž bývá pro mláďata ohrožením a byla by škoda, kdyby takhle vzácný druh o mladé přišel. Záchranáři na základě hlášení jezdí do terénu zraněná zvířata odchytávat a jsou skoro pořád k dispozici na telefonu. Cením, jak jsou do té práce zapálení, a dělají třeba přednášky pro školy, což je podle mě úplně super,popsala poslankyně svou návštěvu.

A takhle shrnula závěr své návštěvy: „Z Rozova jsme jeli do Českých Budějovic, kde jsme u kafe s místními probrali třeba narovnání práv stejnopohlavních párů. V tom je aktivní místní spolek BUDQueer, který v Budějcích queer lidi podporuje.

Každé setkání pro mě bylo hodně přínosné, díky za tu možnost! Dan Leština Piráti Jihočeský kraj.“

387734746_620661060267449_3150622483968343309_n
Klára_Kocmanova v JčK_2
Klára_Kocmanova v JčK_3
Klára_Kocmanova v JčK_4
Klára_Kocmanova v JčK_5
Klára_Kocmanova v JčK_6
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články