Proč daň z nemovitosti budí nejen v Písku emoce?
Protože je před krajskými volbami v roce 2024 !
V září si vedení Písku odhlasovalo navýšení koeficientu daně z nemovitosti. I přesto, že se jedná o nepopulární krok, bylo nutné jej učinit. Nyní se do celé věci rozhodl zasáhnout dokonce i hejtman Martin Kuba (ODS) s tím, že jde podle něj o špatný krok a snaží se tlačit na své spolustraníky z Písku aby "zařídili" jeho zrušení (i přesto, že pro něj sami hlasovali).
Rozpočet města Písku je záležitost města Písku. Pan hejtman Kuba s panem náměstkem Hajduškem neznají ani jeho přesnou výši, ani naše plány na investice, ani důvody a všechny podklady, které nás v koalici k tomuto kroku vedly. Zdá se, že jsou již v kampani před krajskými volbami a více než ekonomickou a odbornou rozvahou, o kterou se ani nezajímali, se řídí marketingovými průzkumy
Proto vyzvali našeho místostarostu, pana doktora Přibáně k nestandardnímu kroku, aby se obrátil proti své písecké koalici. Docela mě překvapilo, že ihned po jejich jednání šla Jihočeská televize „právě kolem“ a hned s panem hejtmanem a místostarostou natočila reportáž. Podobné jednání a vměšování se do místních obecních poměrů u Pirátů neznáme.
Odbor financí, který mám na starosti, navrhuje téměř vždy z podstaty nepopulární opatření. V rozpočtu škrtá a hledá úspory, kde je to jen možné, dále hledá dodatečné příjmy formou inflačního navýšení poplatků, řeší problematiku DPH, dotací i úpravy některých předpisů. Rozhodnutí to jsou nepopulární, ale potřebná, abychom jako město a nakonec i země neskončili podobně jako Řecko nebo Itálie, které patří k nejzadluženějším v Evropě a které zcela zbytečně vydávají miliardy eur na splácení dluhů.
Chceme, aby město město Písek bylo opravené, zrekonstruované, s mnoha novými investicemi, na které se léta nedostávalo, jako je dostavba základní školy, rekonstrukce mateřských školek, výstavba sportovní haly, parkovacího domu, opravy klíčových ulic, vyřešení otázky bazénu, dostavba seniorského domu, rekonstrukce dětského dopravního hřiště, výstavba cyklostezky, opravy parků a další. V součtu převyšují tyto investice naše volné finanční prostředky více než dvojnásobně. Zvýšení je tak přípravou na následující roky, abychom se nemuseli rozmýšlet, jestli opravíme kanalizaci v havarijním stavu nebo zrekonstruujeme mateřskou školku.
Vláda České republiky nyní přichystala a Poslanecká sněmovna odsouhlasila konsolidační balíček se změnou základního koeficientu daně z nemovitých věcí na 1,8 násobek - vláda v čele s ODS.
Překvapilo mě tak, že zástupce ODS řeší navýšení místního koeficientu města Písku na 1,4 násobek. Připomeňme, že tato sazba nebyla v Písku 13 let valorizována a současné navýšení přesně kopíruje třináctiletou inflaci. Jedná se o progresivní navýšení. Kdo má mnoho nemovitostí, zaplatí více. U průměrného bytu 3+1 se jedná (včetně konsolidačního balíčku) přibližně o 80 korun měsíčně.
Okresní města Tábor, Strakonice, Jindřichův Hradec i Český Krumlov mají místní koeficient 2. My jen 1,4… Tábor nyní navýšil platby za odpad na 960 korun ročně. Koaliční smlouvu tam podepsalo i místní ODS, pojede tam pan hejtman také intervenovat?
Vždyť je to celé absurdní a populistické.
U nás máme odvahu říkat i dělat nepopulární rozhodnutí a tím se vždy budeme od ostatních uskupení a politických stran odlišovat.
Rozhodnutí založená na datech a znalostech směřující ve prospěch občanů, nikoliv rozhodnutí založená na marketingových průzkumech.