
„Do vysoké politiky chci přinést stejný tah na branku, jaký jsme předvedli v Písku. Za poslední roky jsme dokázali rozhýbat a odblokovat řadu dlouho očekávaných rekonstrukcí a staveb. Teď je čas zajistit, aby i Jihočeši měli silný hlas v Praze,“ uvedl ke své kandidatuře Josef Soumar.
Čelo kandidátky jihočeského sdružení Pirátské strany
1. Josef Soumar, Písek
Místostarosta Písku, kde má v gesci finance, rozpočet, dopravu, digitalizaci, veřejný pořádek a participativní rozpočet. Pod jeho vedením se podařilo odblokovat roky neřešené dopravní stavby, opravit zanedbané komunikace a spustit přípravu nových projektů v oblasti bydlení i udržitelné mobility. Stojí za dalším rozvojem MHD, systému sdílených kol, modernizací veřejných prostranství i posílením participace občanů – například skrze projekt Sdílené neděle, otevřená setkání s veřejností.
Josef Soumar je profesí finančník a více než deset let se věnuje školení finanční gramotnosti ve školách a firmách. Aktivně vystupuje proti finančním šmejdům a vede populární podcast FinCast, zaměřený na osobní finance a ochranu spotřebitelů. Je zastáncem radikální transparentnosti – stál například za zavedením rozklikávacího rozpočtu, díky kterému mohou občané sledovat výdaje až na úroveň jednotlivých faktur. Do Poslanecké sněmovny přináší zkušenosti z praxe, důraz na transparentní a efektivní stát, pracovitost a silný tah na branku. Jeho cílem je stát, který slouží lidem – a ne naopak.
2. Veronika Kovářová, Volyně
Architektka a grafička, propagátorka krajinného plánování a udržitelného rozvoje. Dlouhodobě se věnuje spolupráci komunálních politiků s architekty i urbanisty a problematice ochrany životního prostředí. S kolegy pořádá konferenci Pojďme dělat město (nebo ves), která se zabývá problematikou menších měst a obcí - přínosy architektů do jejich správy.
Již patnáct let organizuje Šperkařské a Řemeslné workshopy ve Volyni, tvůrčí dílny pro děti i dospělé, kde dává důraz na recyklování, reuse a upcyklace kreativní formou i podporu tradičních řemesel.
3. Kristián Sušer, Bechyně
Předseda Mladého Pirátstva, asistent poslance Jakuba Michálka a student politologie a veřejné politiky. Půl roku strávil na Maastrichtské Univerzitě v rámci projektu Erasmus+, kde se věnoval studiu nerovností ve společnosti. Pracoval jako personalista, kde nabral cenné zkušenosti z oblasti pracovního práva. Ve sněmovně by se chtěl věnovat dostupnosti psychiatrické a psychologické péče, vratným studentským grantům a otázkám lidských práv (manželství pro všechny, zrušení kastrací a možnost sebeurčení pro trans osoby a ukotvení práva na potrat do ústavy).
4. Erik Ferchenbauer, České Budějovice
V Českých Budějovicích se věnuje místnímu rozvoji a cestovnímu ruchu. Je členem komise Rady města pro cestovní ruch a pro životní prostředí. Mezi jeho priority patří právě cestovní ruch, podpora a rozvoj regionů, moderní infrastruktura a bezpečná a stabilní Evropa. Vystudoval obor Cestovní ruch a dále pokračuje ve studiu na fakultě Sociálních věd Univerzity Karlovy v oboru Teritoriálních studií se specializací Soudobé dějiny.
5. Barbora Chválová, Protivín
Má střední odborné vzdělání v IT a vyšší odborné vzdělání v oboru Mediální komunikace a žurnalistika. Zasedá v bytové komisi města Písek. Pracuje v oboru účtování nákladů pro bytové domy. Je autorkou Úkolového průvodce Šumavou, který si klade za cíl dostat děti do přírody. Vede soukromý azyl pro opuštěné králíky a hlodavce a její ambicí je právě ochrana zvířat a také svobodný internet.