Jan Hošek: Prací zastupitele se dá smysluplně strávit neomezeně času

5. března 2020
Jan Hošek: Prací zastupitele se dá smysluplně strávit neomezeně času

Jan Hošek je od komunálních voleb v roce 2018 opozičním zastupitelem v Českých Budějovicích, kde se věnuje IT, transparentnosti a financím.

Jaká je tvoje občanská profese, čím se živíš? A změnil se nějak tvůj život v souvislosti s politikou nebo funkcí městského zastupitele?

Vyvíjím software na zakázku. Má to tu výhodu, že dokážu být časově flexibilní. Myslím, že s funkcí zastupitele přibylo něco zodpovědnosti, ubylo něco času, ale jinak se zas tolik nezměnilo. Víc se změnilo v době, kdy jsem se přidal k Pirátům.

Čím se aktuálně zabýváš? Co práce zastupitele v největším městě Jihočeského kraje obnáší?

Snažím se mluvit do informačních technologií na úřadě. Je to můj obor. Jsme sice v opozici, ale v tomhle máme autoritu. Aktivně se podílíme na zadávání tvorby nového webu města, vyjadřujeme se k zadáním dalších IT zakázek. Aktuálně se pokouším vytipovat ve spolupráci s odborem informačních technologií, kde by se současný software dal snadno nahradit svobodným softwarem a tím uvolnit nějaké peníze na jiné věci, které odbor potřebuje.

Potom se zabývám transparentností. Je to důležitá věc pro veřejnou kontrolu. Město a městské společnosti musí zveřejňovat smlouvy v registru. Ne vždy se to děje zcela podle zákona. Někdy je to z nezkušenosti úředníků, jindy je to nechuť zveřejňovat například cenu smlouvy. Snažím se o nápravu v jednotlivých případech a o zavedení dobré praxe.

Jsem také členem finančního výboru zastupitelstva. Ten by měl kontrolovat hospodaření s majetkem a financemi města, a radit v této oblasti zastupitelstvu. U nás to tradičně moc nedělá. Snažím se, aby se to zlepšilo. Je to boj. Bohužel musím říct, že zatím marný.

A v neposlední řadě se účastním zasedání zastupitelstva. Tomu samozřejmě předchází příprava, čtení materiálů, žádání stanovisek našich expertů. Snažíme se důležité nebo sporné věci probírat nejen s místními Piráty, ale také s širší veřejností.

Kolik času Ti ta práce zabere měsíčně?

Mluvíš o práci, ale on je to spíš takový koníček, který může zabrat pár hodin měsíčně, ale dá se tím smysluplně strávit neomezeně času. Odměna takzvaně neuvolněného zastupitele je omezená zákonem a je to kolem 3000 Kč. Odhaduji, že věcmi spojenými s funkcí zastupitele strávím měsíčně desítky hodin.

Zmiňuješ marný boj ve finančním výboru, jak je to u těch ostatních věcí, když jsou Piráti v opozici? Daří se alespoň postupně na těch věcech pracovat a posouvat je kupředu?

Důležitá role opozice je hlídat, co plánuje koalice a špatné věci kritizovat tak, aby se nerealizovaly. Tak například díky našemu úsilí nedošlo k demolici sportovní haly, nebo díky mně město nepodpořilo projekt protidrogového vlaku, který opakovaně kritizují odborníci v oboru jako neúčinný.

Ale samozřejmě jsme i konstruktivní a přebíráme iniciativu tam, kde to je možné. Malé krůčky kupředu se občas podaří. Například na svém druhém zasedání zastupitelstva jsem navrhl drobnou úpravu tarifu MHD, která ušetří komplikace rodičům malých dětí. Nejdřív to sklidilo kritiku, ale dnes už to vzal náměstek pro dopravu zjevně za své. :-) Ale zásadnější věci, které nemá koalice ve své smlouvě, budou nejspíš čekat na příští volební období.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články