Často se mě lidé poslední dobou ptají, jestli se mají nechat testovat a jestli je pak bezpečné navštívit rodiče. Odpovědi na tyto otázky jsou jednoduché, nechte se testovat, ale ne pomocí antigenních testů. Pokud chcete mít jistotu, zaplaťte si PCR test.
Jak antigenní testy fungují? Princip je jednoduchý, prostě se vir smíchá s barvivem, které se na daný druh viru dobře chytá. Poté se slepenec viru s barvivem nechá prosáknout papírkem, na kterém je v určitém místě něco jako lepidlo, kde se obarvené viry přilepí a dané místo se viditelně zbarví právě barvivem, které je přichyceno na virech.
Jak jistě už tušíte, problém je právě v té viditelnosti. Jak malý objekt je schopno lidské oko vidět? Kolik malinkých virů jsme schopni takto zviditelnit? Aby jedinec jistě onemocněl, musí na jeho sliznicích přistát přibližně 1000 virových částic. Je takové množstvi viditelné? Ukazuje se, že detekční schopnost antigenního testu v době, kdy je vir ještě málo namnožen a lidé ještě nemají přiznaky nemoci, je nízká. (Viz report ECDC.)
Oproti tomu metoda PCR je založena na rozmnožení dědičné informace viru. Během testu se jediná dědičná informce rozmnoží na desítky tisíc kopií, které jsou pak detekovatelné.
Takže jít na test zdarma, nebo si připlatit? Jak říkal jeden bohatý muž: „Nejsem dost bohatý, abych si mohl kupovat levné věci.“