Víme, že ekonomické krize se pravidelně opakují, přesto na ně stát není připraven

29. července 2021
Víme, že ekonomické krize se pravidelně opakují, přesto na ně stát není připraven

Nové vedení země se bude muset zabývat nepříjemným „dědictvím“ po současné vládě a bude potřeba stabilizovat veřejné finance.

Při přípravě rozpočtu na rok 2020 sice nikdo nemohl předpokládat pandemii koronaviru, přesto se stát v době ekonomického rozkvětu dostatečně nepřipravil na období negativního ekonomického vývoje. Jako by měl růst trvat věčně. Vývoj státního dluhu tak překonal 2 biliony, tedy 2000 miliard korun a schodek státního rozpočtu za rok 2020 ve výši 367 miliard korun je nejvyšší v historii České republiky. Hypotetický dluh každého z nás je tak na úrovni necelých 200 000 korun, přičemž úrokové výdaje na obsluhu státního rozpočtu nás nyní stojí přes 40 miliard korun ročně. Každý z nás tak platí 4000 korun ročně jen na úrocích a v této částce nepočítáme s předpokládaným schodkem ve výši 500 miliard korun pro rok 2021.

Vše, co vláda „ukryla“ do výdajů, na což upozornil i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), fakt, že vláda nebyla ani po měsících jasných predikcí schopna reagovat na zpomalení ekonomiky, a tím zadlužila generace našich dětí, je něco, s čím se budeme muset vyrovnávat ještě dlouhou dobu. Až polovina výdajů schodku totiž dle NKÚ s pandemií nesouvisela a ministerstvo financí, které se zaštiťuje vysokými výdaji na pomoc občanům i podnikatelům, promítlo do covidových výdajů například plánovaný jednorázový příspěvek penzistům nebo finance na oddlužení nemocnic. Skutečné obrysy reálných dopadů tohoto nezodpovědného jednání mohou být velmi vážné. Výběr daňových příjmů totiž v současnosti nestačí ani na pokrytí běžných výdajů státu, tj. především penzí a platů.

V současné době patří mezi prioritu Pirátů a Starostů soustředění pozornosti na Národní plán obnovy, znění tzv. Odškodňovacího zákona a férové rozdělení unijních dotací na úrovni České republiky tak, aby na příspěvky a záruky dosáhli i běžní živnostníci a podnikatelé, ne pouze vybrané nadnárodní podniky.

Prioritami práce s veřejnými financemi by měla být transparentnost, zodpovědnost, pravidelné audity hospodárnosti výdajů, rozklikávací rozpočty na úrovni jednotlivých faktur a současně efektivita a modernizace veřejné správy a zeštíhlení výdajů na její provoz.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články