Den ochrany osobních údajů - neprodávejte ty své pod cenou

28. ledna 2021
Den ochrany osobních údajů - neprodávejte ty své pod cenou

Ochrana svobodných údajů je sousloví, které v poslední době slýcháme čím dál tím častěji. Pro mnohé je poměrně abstraktní. Málokdo z nás si plně uvědomuje, co všechno o nás ví různé společnosti, kterým svoje data dáváme (téměř) všichni téměř zadarmo.

Potravinové řetězce pomocí slevových/klubových kartiček optimalizují svoji nabídku a úspěšně si kategorizují své zákazníky. Vy máte levnější jídlo a pití a obchodník vydělá, protože může být efektivnější. To není tak zlé, jsou i větší fízlové vašeho života. Například Facebook a Google toho o vás vědí daleko více, než byste si přáli. Pravděpodobně znají váš sexuální život, zdravotní stav, ví, kde se pohybujete, s kým se stýkáte, s kým a o čem si píšete a voláte. Data jsou zpracovávána strojově, společnosti tak cílí personalizované reklamy – na boty, košile, oblíbené knížky či volnočasové aktivity.

Zamyslete se proto nad každým svolením s udělením osobních údajů různým (nejen) mobilním aplikacím. Vaše data jsou ve skutečnosti velmi cenná, nedávejte je pod cenou. Nebo je raději nedávejte (téměř) vůbec.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články