Dan Leština

entomolog

Dan Leština (*1989) je člen Zastupitelstva Jihočeského kraje, komise pro životní prostředí Rady města České Budějovice, republikového výboru Pirátů a garant pro oblasti životní prostředí a zemědělství jihočeského krajského sdružení.

Vyrostl v Praze, ale v r. 2009 emigroval do Českých Budějovic, kam ho přilákala Přírodovědecká fakulta JU, jihočeská atmosféra a rodinné kořeny. Na fakultě se zabýval se evropskými a africkými motýly a snažil se na nich poznat, jak živočichové fungují ve své krajině a co přesně způsobuje, že mnozí fungovat přestávají a vymírají. Poté se na Akademii věd věnoval vztahům mravenců a stromů v pralesích a na palmových plantážích na severním Borneu, kde v posledních letech strávil dohromady půldruhého roku. Z první ruky tedy pozoroval jak katastrofu, kterou plantáže přináší tamní přírodě, tak rozvoj a bohatství, které přináší tamním lidem.

Kromě cestování za prací cestuje i za poznáním, odpočinkem a hlavně kvůli pocitu volnosti, který mu to dodává, ať už je to na druhém konci planety nebo jen budějckého okresu. Zajímá se o historii, zahraniční a různou další politiku, správu veřejného prostoru, zdravotnictví, vzdělávání.

Zaměstnaný je nyní v ochraně přírody a jako poradce poslankyně Kláry Kocmanové.

Dan je členem Zastupitelstva Jihočeského kraje a jeho výboru pro venkov zemědělství a životní prostředí. Vnitrostranicky je zástupcem vedoucího resortního týmu životního prostředí a členem republikového výboru. Koordinoval sestavování programového bodu Živější příroda Pirátů a Starostů pro volební období 2021-2025, sestavoval programy v oblasti životního prostředí na krajské a komunální úrovni.

Průběžně aktualizovaný profil naleznete zde.

dan_lestina

Pirátská strana


Lidé

Josef Soumar
Josef Soumar člen MS Písecko, zastupitel v Písku a v Jihočeském kraji
Poznejte celý náš tým