O konopí besedoval s odborníky i jihočeský lídr Pirátů

08. 05. 2017
O konopí besedoval s odborníky i jihočeský lídr Pirátů
O konopí besedoval s odborníky i jihočeský lídr Pirátů

Ve čtvrtek 4. května se ve strakonické čajovně Na Půdě promítal dokument Rok konopí, na který navázala inspirativní debata. Jejími hosty byli Jan Hrnčíř, autor námětu, scénáře a producent dokumentu, Mgr. Dušan Dvořák, psychoterapeut a předseda odborné společnosti Konopí je lék, a také předseda jihočeských Pirátů a lídr kandidátky pro volby 2017 Lukáš Kolářík. K trojici diskutujících se přidal ještě Philip Polívka, pacient s roztroušenou sklerózou, který je velkým přívržencem legalizace konopí.

Film Rok konopí se věnuje léčebným účinkům konopí a různým legislativním rámcům nejen v České republice, ale i ve světě – zvláště v Izraeli, kde je tato rostlina zkoumána již desítky let. V dokumentu zazněly názory řady lidí, kteří se na tuto problematiku dívali z nejrůznějších úhlů: nemocní, kteří užívají konopí ke své léčbě, adiktologové, politici či policisté. Celý film provází téma týkající se osobních svobod člověka a jeho práva na zdraví.

K otázkám týkajícím se zdraví a svobody se vrátila i následná debata po skončení filmu. Účastníci setkání se dotazovali na možnosti pěstování konopí pro vlastní potřebu či možnostem využití konopí k léčebným účinkům. Publikum se také zajímalo o legislativní úpravu v České republice. Polemizovalo se o právu na zdraví člověka a jeho nadřazenosti zákonům. Dušan Dvořák shrnul mezery v Českých zákonech a postoj českého soudnictví. Jan Hrnčíř se věnoval vlivům konopí na zdraví člověka, možnostem léčby konopím a využití konopí v paliativní péči. Philip Polívka poté demonstroval účinky konopí na zlepšení vlastního zdravotního stavu po fyzické i psychické stránce.

„Pěstování stejně jako mrkev, obchodování a volnost užití podobně jako tabák, omezení po užití stejně jako alkohol“,

shrnul předseda jihočeských Pirátů postoj Pirátské strany k legalizaci a regulaci konopí, přičemž se zmínil i o benefitech, které by legalizace konopí přinesla.

diskutéři

Mezi ně patří snazší dostupnost pro nemocné a umírající, kterým konopí může pomoci zlepšit zdravotní stav, prodlouží jim život nebo jim minimálně pomůže důstojně odejít, zlikvidování černého trhu s nekvalitním, mnohdy toxickým, konopím či snížení zátěže věznic a českého soudnictví, které by se mohlo věnovat důležitějším sporům. Nesporný je také obrovský přínos pro ekonomiku a trh práce. V neposlední řadě je důležité zmínit se o vzrůstajících možnostech ve vědě a výzkumu, které by kromě přínosu nových informací České republice mohlo přinést také prestiž v zahraničí.

„Hlavní problém vidím v tom, že z legalizace konopí by nešly nikomu žádné peníze do kapsy. Kdyby z toho něco káplo někomu vlivnému, vsadím boty, že konopí je už dávno legalizováno. Rostlinu totiž nelze patentovat“,

komentoval současnou situaci Lukáš Kolářík (Piráti).

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?