O konopí besedoval s odborníky i jihočeský lídr Pirátů

Jana Rohová |
splash image

Ve čtvrtek 4. května se ve strakonické čajovně Na Půdě promítal dokument Rok konopí, na který navázala inspirativní debata. Jejími hosty byli Jan Hrnčíř, autor námětu, scénáře a producent dokumentu, Mgr. Dušan Dvořák, psychoterapeut a předseda odborné společnosti Konopí je lék, a také předseda jihočeských Pirátů a lídr kandidátky pro volby 2017 Lukáš Kolářík. K trojici diskutujících se přidal ještě Philip Polívka, pacient s roztroušenou sklerózou, který je velkým přívržencem legalizace konopí.

Film Rok konopí se věnuje léčebným účinkům konopí a různým legislativním rámcům nejen v České republice, ale i ve světě – zvláště v Izraeli, kde je tato rostlina zkoumána již desítky let. V dokumentu zazněly názory řady lidí, kteří se na tuto problematiku dívali z nejrůznějších úhlů: nemocní, kteří užívají konopí ke své léčbě, adiktologové, politici či policisté. Celý film provází téma týkající se osobních svobod člověka a jeho práva na zdraví.

K otázkám týkajícím se zdraví a svobody se vrátila i následná debata po skončení filmu. Účastníci setkání se dotazovali na možnosti pěstování konopí pro vlastní potřebu či možnostem využití konopí k léčebným účinkům. Publikum se také zajímalo o legislativní úpravu v České republice. Polemizovalo se o právu na zdraví člověka a jeho nadřazenosti zákonům. Dušan Dvořák shrnul mezery v Českých zákonech a postoj českého soudnictví. Jan Hrnčíř se věnoval vlivům konopí na zdraví člověka, možnostem léčby konopím a využití konopí v paliativní péči. Philip Polívka poté demonstroval účinky konopí na zlepšení vlastního zdravotního stavu po fyzické i psychické stránce.

„Pěstování stejně jako mrkev, obchodování a volnost užití podobně jako tabák, omezení po užití stejně jako alkohol“,

shrnul předseda jihočeských Pirátů postoj Pirátské strany k legalizaci a regulaci konopí, přičemž se zmínil i o benefitech, které by legalizace konopí přinesla.

diskutéři

Mezi ně patří snazší dostupnost pro nemocné a umírající, kterým konopí může pomoci zlepšit zdravotní stav, prodlouží jim život nebo jim minimálně pomůže důstojně odejít, zlikvidování černého trhu s nekvalitním, mnohdy toxickým, konopím či snížení zátěže věznic a českého soudnictví, které by se mohlo věnovat důležitějším sporům. Nesporný je také obrovský přínos pro ekonomiku a trh práce. V neposlední řadě je důležité zmínit se o vzrůstajících možnostech ve vědě a výzkumu, které by kromě přínosu nových informací České republice mohlo přinést také prestiž v zahraničí.

„Hlavní problém vidím v tom, že z legalizace konopí by nešly nikomu žádné peníze do kapsy. Kdyby z toho něco káplo někomu vlivnému, vsadím boty, že konopí je už dávno legalizováno. Rostlinu totiž nelze patentovat“,

komentoval současnou situaci Lukáš Kolářík (Piráti).

konopí,beseda

Podobné

Dobrovolníci a Piráti se v sobotu sešli na Podskalí, aby zde vybudovali stezku pro bosé nohy
akce |

S myšlenkou vybudovat bosý chodník přišla Eva Polanová, jejíž nápad pomohlo zrealizovat přibližně dvacet dobrovolníků. Těm se rozhodli pomoci místní Piráti, a to nejen finančně, ale i účastí při stavbě samotné. Díky tomuto nápadu mohou nejen děti, ale i dospělí, zažít skvělý pocit z chůze naboso a vnímat různé přírodní materiály a povrchy, které se na chodníku střídají.

Uklízeli jsme Jižní Čechy
akce |

Jihočeští Piráti uspořádali v sobotu 8. dubna úklid v šesti jihočeských městech, konkrétně v Českých Budějovicích, Písku, Strakonicích, Soběslavi, Týně nad Vltavou a Temelíně. Zapojili se tak do celostátní dobrovolnické akce „Ukliďme Česko“, které se Pirátská strana letos zúčastnila ve velkém. Během hlavního úklidového dne tuto sobotu zorganizovali Piráti vlastní úklidové akce na 40 místech po celé České republice.

Jihočeští Piráti se sešli v Písku
akce |

Jihočeští Piráti uspořádali v neděli 26. února již druhé setkání v letošním roce. Tentokrát se jejich dočasným přístavem stal Pí local club v Písku. Zhodnotili současnou situaci a pokračovali v přípravách na volby do Poslanecké sněmovny letos na podzim. Setkání bylo jako vždy otevřené veřejnosti.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš besedoval o autorských právech a ochraně osobních dat. Přišel i strakonický starosta.
akce |

Ve čtvrtek 23. února zavítal na besedu do Strakonic Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany. Do komorního prostředí čajovny Na půdě si našly cestu dvě desítky posluchačů, mezi kterými byl také strakonický starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická veřejnost) či bývalá místostarostka města Písku Eva Veselá. Tématem byla současná aplikace autorského práva a ochrana osobních dat na internetu.

Archiv