Ivan Bartoš pokřtil pirátské centrum ČePiCe rumem Republika

Ivan Bartoš pokřtil pirátské centrum ČePiCe rumem Republika
Ivan Bartoš pokřtil pirátské centrum ČePiCe rumem Republika

Do flotily pirátských center se 7. dubna přidala i ČePiCe. Po Plzni, Jihlavě a Olomouci se otevřela další krajská základna Pirátů v Hradební ulici 13 v Českých Budějovicích. Rumem Republika ji v podobě pirátského klobouku s dredy symbolicky pokřtili předseda Pirátské strany Ivan Bartoš a jihočeský poslanec Lukáš Kolářík. Do útulných prostor středověkého domu s členitým dvorkem a jedinečným výhledem na Černou věž si cestu našlo cca 150 návštěvníků.

„Otevřeli jsme právě naše pirátské centrum ČePiCe, to je náš hardware, a nyní potřebujeme do něho software, a třeba ten váš, aby to tady žilo a něco se tu dělo,“ sdělil v úvodu jihočeský poslanec Lukáš Kolářík, který tak přítomné vyzval k tomu, aby si program centra vytvářeli do jisté míry také sami, tedy i lidé mimo Pirátskou stranu. Podle něj by ČePiCe měla fungovat jako multifunkční prostor pro různé organizace a aktivity, nikoliv jako uzavřené kanceláře bez života. Fungovat by v ČePiCi měla i kavárna a uvažuje se i o coworkingovém prostoru, sdílené kanceláři pro lidi tzv. na volné noze, kteří si nechtějí platit drahé kanceláře a zároveň nechtějí nebo nemohou pracovat z domova.

„Měl jsem to štěstí být u otevírání několika pirátských center, a vždy to je prostředí, které má určitý spirit. Buď je to nízkoprahovka nebo má historický interiér. Když jsme před skoro devíti lety jako Piráti vznikali, neříkali jsme jako Andrej Babiš: „Já nějsu politik!“, ale říkali jsme, že sic nejsme úplně politici, poněvadž jsme to nikdy nedělali, ale jsme kulturně-společenské hnutí. Lidi, kteří jsou aktivní, mohou vstoupit do strany a dělat politiku. A ti, co nechtějí vstoupit k Pirátům, tak s námi roky mohou spolupracovat i jinak. Pirátská strana funguje jako platforma, jako prostředí, kde i na specifických tématech počínaje kožešinovýma farmama a konče sofistikovanými výpočty všehomíra se lidé mohou potkat a mají šanci se o tématech bavit s odborníky. A pirátská centra jsme koncipovali různě, jako kavárnu nebo promítací sál, ale vždy tam narazíte na lidi, se kterými si můžete promluvit,“ sdělil v úvodu pirátský předseda Ivan Bartoš.

Podle jeho slov by podobné pirátské přístavy měly vznikat v dalších městech republiky s ambicí, že ať přijedete do jakéhokoliv místa a budete se chtít setkat s lidmi podobně naladěnými, které zajímají témata od kultury přes ekologii, věci veřejné až po lidská práva, tak tuto možnost mít budete právě v pirátských centrech. „Ty budou i v komunálních volbách skvělými místy pro setkávání a debaty nad lokálními tématy,“ dodal Ivan Bartoš.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?